O nas

Świat Wacława z Szamotuł

Aktualności

Kontakt

 

ZNANI SZAMOTULANIE

 

 

MARIANNA ORLIK

1916-2006

SZAMOTUŁY: Pozostało już tylko wspomnienie...

 

Urodziła się w 1916 r. we wsi Przeciwnica w powiecie obornickim. Jeszcze jako dziecko przeprowadziła się wraz z rodzicami do Szamotuł. W 1939 r. poślubiła Władysława Orlika i tym samym rozpoczęła się jej życiowa passa oraz przygoda z muzyką. Zasnęła w Bogu 14 stycznia 2006r.

Tak to już jest w ludzkiej naturze, iż kiedy odchodzi od nas bliska lub znana osoba, w człowieku rodzą się refleksje dotyczące życia, jego sensu, wartości oraz celowości.  Węższe przemyślenia kierowane są wyłącznie w kierunku zmarłego, którego każdy z nas pragnie zapamiętać z jak najlepszej strony. Tu jest podobnie.

Marianna Orlik była osobą niewielkiej, drobnej postawy, ale za to o ogromnym i ciepłym sercu.
O niej powinien pamiętać każdy Szamotulanin, bowiem Marianna i jej rodzina to historia Ziemi Szamotulskiej. Historia niestety już zapomniana przez młode pokolenie. W dobie XXI wieku nikt, albo prawie nikt już nie pamięta, jaką to muzykę regionalną promowała rodzina Orlików. Marianna zasłynęła jako osoba niezwykle aktywna. Od 1946 r. występowała publicznie z kapelą, a także jako solistka. Prowadziła zespoły regionalne w Baborówku, w Zespole Szkół w Szamotułach, w Rudnikach koło Opalenicy, uczyła tańca i śpiewu szamotulskiego dzieci przedszkolne ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Szamotułach. Przez kilka lat współpracowała z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury.

Od 1975 r. do końca lat 80-tych Marianna oraz jej mąż i syn Marian występowali             na estradach jako rodzina muzykująca. Razem brali udział w konkursach, czego rezultatem były liczne nagrody.

Melodie kapeli Orlików i piosenki Ziemi Szamotulskiej w wykonaniu M. Orlik często dla Polskiego Radia nagrywał Stanisław Strugarek. Po dzień dzisiejszy owe regionalne utwory są wykorzystywane w audycjach folklorystycznych.

Marianna została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową „Za zasługi dla Szamotuł”, otrzymała również Nagrodę z Medalem im. Oskara Kolberga.

 

PAULINA ORLIK

 

 

Strój szamotulski

Kapela

 

Powrót